RSS اخبار خوسفRSS اخبار روستاها
کد خبر : 4851 ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت [ ۲۱:۵۹ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

بررسی یک آیین قدیمی

جوش زنی در خوسف

بسیاری از خوسفی ها با مفهوم “جوش زنی” آشنایی کاملی دارند ولی شاید کمتر کسی در مورد ماهیت و پیشینه این مراسم اطلاعاتی داشته باشد. بر اساس آنچه نگارنده از اهالی خوسف سوال نموده، تاریخچه جوش زنی به چند روز بعد از حادثه کربلابر می گردد . زمانی که اجساد بی سر شهدای کربلا روی […]

بسیاری از خوسفی ها با مفهوم “جوش زنی” آشنایی کاملی دارند ولی شاید کمتر کسی در مورد ماهیت و پیشینه این مراسم اطلاعاتی داشته باشد.

بر اساس آنچه نگارنده از اهالی خوسف سوال نموده، تاریخچه جوش زنی به چند روز بعد از حادثه کربلابر می گردد . زمانی که اجساد بی سر شهدای کربلا روی زمین داغ مانده بود. گروهی از بنی هاشم برای تشییع پیکرهای پاک شهدای کربلا به صحرای کربلا رسیدند. آنها دور جنازه های بی سر سینه میزدند و می چرخیدند. و عزاداری می کردند. بعد ها این شکل از عزاداری در نقاط مختلف کشور به شکل های متفاوت اجرا شد که نمونه آن را می توان در جنونب کشور مشاهده کرد. اما آنچه جوش زنی را از سایر عزاداری ها متمایز می کند مشارکت همه افراد در نوحه خوانی است. به طوری که مداح با گفتن جملاتی با پاسخ های بلند عزاداران مواجه می شود. “عباس چه شد؟” “شهید شد” گل های باغ مصطفی وا وی لا وا وی لا” و عزاداران پاسخ می دهند ” پر پر شده در کربلا وای وی لا وا وی لا”

 

نکته دیگری که در جوش زنی دارای اهمیت است کوبیدن پاها بر زمین است. بزرگان روستا و قدیمی ها بر این باور بودند که پاها باید به شدت بر زمین کوبیده شود به طوری که به اصطلاح عامیانه خاک از زمین بلند شود.

یک نکته برجسته می توان به تقدم بزرگ ترهای جمع در دسته اشاره کرد. اصولادر جوش زنی بزرگتر های مجلس سر دسته هستند و جوان تر ها در انتهای دسته قرار دارند. این نوع عزاداری در روستاهای اطراف خوسف همچون روستای “کهن” نیز رواج دارد.

اگر اطلاعات بیشتری در مورد جوش زنی دارید با ما به اشتراک بگذارید.

آدرس تلگرام: @khosfi

با توجه به محدودیت فضا و نیزشرایط هاست وبسیات، ویدئوها در وبسایت آپارات به اشتراک گذاشته می شود و لینک نمایش این ویدئوها در وبسایت قرار داده می شود. (مرورگر پیشنهادی گوگل کروم)

شما را به مشاهده این ویدئو از جوش زنی خوسفی ها در محرم سال ۹۵ دعوت می نماییم.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آیین ها و سنن

نغمه های روستایی

موسیقی محلی نقشی پر رنگ در زندگی مردم خوسف، به خصوص قدیمی های روستا بازی می‌کرد؛ از جشن‌ها گرفته تا…