دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ ساعت تعداد کل نوشته ها : 72×
«خوسف» بلاتکلیف میان بافق و بهاباد
۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۵
شناسه : 4745
بازدید 182
0

۴ سال پیش بود که با تصمیمی ناگهانی روستای خوسف بافق به بخش تازه‌تاسیس آسفیچ بهاباد پیوست. این اتفاق که بدون اطلاع اهالی رخ داد، موجی از نارضایتی‎‎ها را در بین اهالی روستاهای ملحق شده به این بخش به دنبال داشت، ولی این گلایه‎‎ها تا به امروز نتیجه‎‎ای نداشته است. روستای خوسف با جمعیتی در […]

۴ سال پیش بود که با تصمیمی ناگهانی روستای خوسف بافق به بخش تازه‌تاسیس آسفیچ بهاباد پیوست.
این اتفاق که بدون اطلاع اهالی رخ داد، موجی از نارضایتی‎‎ها را در بین اهالی روستاهای ملحق شده به این بخش به دنبال داشت، ولی این گلایه‎‎ها تا به امروز نتیجه‎‎ای نداشته است.
روستای خوسف با جمعیتی در حدود ۱۰۰ نفر در قالب ۳۴ خانوار در ۱۱۰ کیلومتری شهرستان بافق و ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرقی بخش بهاباد در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.
این روستای خوش آب‌و‌هوا که سالانه هزاران بازدید‎‎کننده از شهرهای اطراف را به سوی خود می‎‎کشاند، از شمال به روستای بشکان، از جنوب به شهرستان کوهبنان در استان کرمان، از شرق به روستای دشت‌خان و از غرب به روستای قریه علی محدود می‌شود.
خوسف دارای اقلیم معتدل با ویژگی‌های خاص است، به نحوی که تابستان‎‎هایی نسبتاً گرم (۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‎‎گراد) و زمستان های نسبتاً سرد دارد. در زمستان نوسات درجه حرارت، برخلاف بسیاری از نقاط دیگر استان، در شب و روز زیاد نیست. بخش اعظم بارندگی در زمستان رخ می‎‎دهد. بارندگی در بهار و پاییز بسیار ناچیز اما در تابستان نیز دارای بارندگی است.
جدایی از شهرستان بافق و پیوستن به بخش آسفیچ شهرستان بهاباد، این روستا را با مشکلات اعتباری زیادی مواجه کرده است.
البته پاره‎‎ای از این مشکلات با پا‌در‌میانی استاندار و فرماندار وقت بافق و صدور دستور رسیدگی به کارهای اداری اهالی در شهرستان بافق تا حدودی مرتفع شده است، ولی اهالی همچنان از این بلاتکلیفی گلایه‎‎مند هستند.
خاکی بودن تمام معابر، پوشش نامناسب تلفن همراه، نابودی ۶۰‌درصدی کشاورزی و ۸۰ درصدی دامداری روستا، نبود امکانات رفاهی مانند پارک و فضای سبز و سالن ورزشی از دیگر مشکلات اهالی این روستاست.

مشکلات اهالی
جدایی از بخش آسفیج
یکی از ساکنان خوسف مهم‌ترین خواسته‌ اهالی این روستا را جدایی از بخش آسفیج عنوان می کند و می‎‎گوید: حتی مسئولان تقسیمات کشوری هم الحاق این دهستان را به بخش آسفیج را کاملاً غیرکارشناسی می‌دانند و استاندار نیز مخالف این طرح بوده است.
«رضا رضوی» ادامه می دهد: نبود امکانات در بخش آسفیج، دسترسی نامناسب دهستان و همچنین علاقه اهالی به بافق، از عوامل نارضایتی خوسفی‎‎ها از این رویداد است.
وی اظهار می‎‎کند: به گفته برخی مسئولان روستا، این جدایی نیز مشکلاتی برای افزایش اعتبارات به وجود آورده، به‌طوری‌که با گذشت زمان، بودجه روستا همچنان در حد سالیان گذشته باقی مانده است.
رضوی بیان می‌کند: این دهستان به‌دنبال شهرستان شدن بهاباد و بدون اطلاع اهالی، به صورت ناگهانی از شهرستان بافق جدا و به بخش آسفیج ملحق شده است. قرار بود مجدداً به شهرستان بافق ملحق شود، ولی تاکنون این وعده عملی نشده است.

معابر خاکی
«محمد ابراهیمی» یکی دیگر از اهالی خوسف از خاکی بودن معابر گلایه می کند و می گوید: کوچه‎‎های خاکی علاوه بر این‌که نمای بسیار نامناسبی به این روستا داده است، پستی‌ها و بلندی‎‎هایی برای تردد حتی با وسایل نقلیه موتوری ایجاد کرده‌ است.
یکی از دختران جوان روستای خوسف هم اضافه می‎‎کند: گردو‌خاک ناشی از معابر روستا به‌ویژه در تابستان بسیار آزاردهنده است و تنفس در هوای روستا را برای ساکنان سخت می‎کند.
«ساحل رسولی» ادامه می‎‎دهد: اهالی نامه‎‎های زیادی برای مسئولان نوشته و پیگیر تحقق آسفالت معابر روستا شده‎‎اند، ولی هنوز کوچه‎‎های خاکی و آسفالت بی‎‎کیفیت به چشم می‌خورد.
یکی از دیگر اهالی هم همین مشکل را بازگو می کند و می‎‎گوید: وزش باد، خاک را از کف کوچه‎‎ها به داخل منازل می‎‎برد و در صورت باز بودن پنجره‌ها، زندگی ما را پر از گرد و غبار می کند.
«صادق حسینی» نیز به مکاتبات اهالی با مسئولان اشاره می‌کند و عاجزانه خواستار رسیدگی به این مشکل روستا از سوی مسئولان امر می‌شود.
«وحید کمالی»، دیگر ساکن این روستا، نیز از خاکی بودن معابر گلایه می‌کند و می‌گوید: طبیعتاً هر کسی به پاکیزگی محل سکونت خود حساس است، وجود گرد و خاک دائمی امان ساکنان را بریده است.وی مشکلات تنفسی، تردد دشوار و بروز سوانح را ناشی از خاکی بودن معابر می‎‎داند.

تامین زیرساخت‌های شبکه تلفن همراه
یکی دیگر از اهالی خوسف با گلایه در مورد آنتن‎‎دهی نامناسب اپراتورهای تلفن همراه، عنوان می‎‎کند: فقط در یک نقطه خاص از روستا، تلفن همراه آنتن دارد و اهالی مجبور هستند برای برقراری تماس به این محل بروند.«احسان فاطمی» بیان می‎‎کند: وقتی از روستا خارج می‎‎شویم، چندین پیامک با مضمون وجود تماس‌های بی‌پاسخ به گوشی ما ارسال می‎شود و عملاً تلفن همراه در روستا بدون استفاده و کارآیی لازم است.وی می‎‎افزاید: اهالی این روستا با حدود ۳۵ خانوار به‌علت آنتن‎‎دهی نامناسب، از امکانات شبکه مخابراتی محروم هستند و باوجود نامه‎‎نگاری‎‎های زیاد تاکنون حرفمان به جایی نرسانده است.

جلوگیری از نابودی کشاورزی در اثر خشکسالی
یکی از اهالی روستا با بیان این‌که خشکسالی روز به روز افزایش می‌یابد، بیان می‌کند: زمانی روستای خوسف از کشاورزی پررونقی برخوردار بود، ولی به دلیل خشکسالی‌های اخیر، اهالی که عمدتاً کشاورز یا دامدار هستند، با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
«مرتضی رضوی» می‌گوید: کم‎‎آبی شغل بسیاری از اهالی را به خطر انداخته و باعث مهاجرت آنها به شهرهای مجاور شده است.
به اعتقاد وی، خشکسالی حدود ۸۰ درصد از دامداری و ۶۰ درصد کشاورزی روستا را تاکنون نابود کرده است.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به این‌که مهم‌ترین منبع درآمد روستا از ناحیه این مشاغل بوده‌، کم‌رونقی این مشاغل باعث بروز خسارات جبران‌ناپذیری به اقتصاد اهالی شده است.
رضوی اظهار می‌کند: به دلیل این‌که مکان مناسبی برای انجام فعالیت‌های دامداری وجود ندارد، ایجاد فرصت‎‎‎های شغلی جدید می‎‎تواند مجدداً رونق را به روستا بازگرداند و مانع مهاجرت اهالی شود.

نبود امکانات رفاهی و تفریحی
یکی دیگر از اهالی به نبود سالن ورزشی در روستا اشاره و اظهار می‌کند: نه‌تنها روستا سالنی برای ورزش کردن ندارد، بلکه در نزدیکی روستا نیز سالنی به این منظور وجود ندارد.
«ایوب اسدی» ادامه می‎‎دهد: تنها یک پارک کودک در روستا هست که آن هم فاقد هرگونه وسیله ورزشی است؛ این در حالیست که اکثر اهالی مسن هستند و نیاز به ورزش و تفریح دارند.
وی همچنین نبود فضای سبز مناسب برای گذراندن اوقات فراغت را از دیگر مشکلات اهالی این روستا بیان می‌کند.

پاسخ مسئولان
الحاق؛ دلیل اصلی اجرا نشدن طرح های عمرانی
دهیار روستای خوسف با تشکر از توجه مسئولان شهرستان بافق و استاندار بیان می‌کند: حدود ۴ سال قبل براساس کار کارشناسی‌نشده، مسئولان تقسیمات کشوری روستا را به بخش آسفیج شهرستان بهاباد ملحق کردند.
«جواد ابراهیمی» می‌افزاید: به دنبال این تصمیم، دهستان بنستان و روستاهای آن در کمال ناباوری به بخش آسفیج ملحق شد که این موضوع موجب نارضایتی ساکنان روستاهای منطقه شده
است.
وی عنوان می‎‎کند: پس از جدایی از بافق، اهالی منطقه به روایتی از اینجا رانده و از آنجا مانده شده‎‎اند شهرستان بافق نیز حاضر به افزایش اعتبارات روستا نیست و کمبود بودجه موجب مشکلاتی از‌جمله اجرا نشدن حتی یک درصد طرح هادی، آسفالت و امکانات رفاهی شده است.

پیگیری‎‎های بی‎‎فایده برای بهبود آنتن‌دهی اپراتورها
دهیار خوسف درباره مشکلات آنتن‎‎دهی اپراتورهای تلفن همراه، می‎‎گوید: این موضوع بارها از سوی شورای اسلامی روستا به مسئولان مربوطه و فرمانداری و نیز دفتر نماینده شهرستان منعکس شده اما هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
وی با اشاره به جریان نداشتن آب در شبکه آبرسانی شرب روستا، تصریح می‎‎کند: آب شرب مورد نیاز اهالی به‌دلیل کمبود تنها به منبعی که در روستا تعبیه شده می‌ریزد و اهالی باید آب مورد نیاز خود را از این محل تامین کنند.
ابراهیمی می‎‎افزاید: البته برای مصارف بهداشتی آب قنات روستا از طریق لوله کشی به داخل خانه‎‎ها انتقال پیدا می‎‎کند که البته همین آب نیز دچار مشکلات بهداشتی است.

پاسخگو نبودن مسئولان
بخشدار آسفیج بهاباد نیز درمورد مشکلات موجود با بیان این‌که اهالی خوسف تمام فعالیت‎های خود را در شهرستان بافق و زیر نظر فرمانداری این شهرستان انجام می‎‎دهند، اظهار می‌کند: مسئولان شهرستان بافق باید در رابطه با مشکلات اهالی این روستا پاسخگو باشند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.