RSS اخبار خوسفRSS اخبار روستاها
کد خبر : 4987 ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت [ ۱۴:۳۴ ]
Print This Post Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

معرفی محل ها: سینه کُرُو

سینه کُرُو یکی از یه استخر ذخیره آب در روستای خوسف بود که با توجه به ماهیت آن به عنوان یکی از نمادهای روستای خوسف مطرح است. این مکان به عنوان محلی برای غسل و شستشوی اموات مورد استفاده قرار می گرفت. به قول مادربزرگم در روزگار محنت و قحطی شاید روزی چندین مرده در […]

سینه کُرُو یکی از یه استخر ذخیره آب در روستای خوسف بود که با توجه به ماهیت آن به عنوان یکی از نمادهای روستای خوسف مطرح است. این مکان به عنوان محلی برای غسل و شستشوی اموات مورد استفاده قرار می گرفت. به قول مادربزرگم در روزگار محنت و قحطی شاید روزی چندین مرده در آنجا شسته می شد. بسیاری از قدیمی ها برای مزاح و  شوخی با سایر هم ولایتی ها افراد را این گونه خطاب می کنن “سینه کُرُو الهی” یا “سینه کُرُو بشورن این پوزه رو” .برای بسیاری مخصوصا دهه شصتی های خوسف، سینه کُرُو و پوست های تَرَک خورده و خون آلود و روغن نباتی خاطره ای فراموش نشدنی باشد.

آب سینه کُرُو از چشمه زیرزمینی ای نشات گرفته بود که در فصل زمستان و بهار با شدت بیشتری به جربان در می آمد. و خنکای و زلالی مخصوص به خود را داشت. اهالی اصولا از آب این چشمه صرفا برای آبیاری مزارع استفاده می کردند. ولی متاسفانه هن اکنون سینه کُرُو خشک شده و از ماهیت قدیم آن اثری نمانده است.

نیزار اطراف سینه کُرُو در قدیم و نیز زیبایی و درختان اطراف آن بسیار چشم نواز و نوستالژیک بود. شاید با بهبود شرایط و نیز افزایش بارندگی ها، سینه کُرُو مجددا پر آب شود. شاید بسیاری دوست دارند که دست های خود را در آن آب بشورند و البته پی خشکی پوست (بَرزُلیدگی به اصطلاح عامیانه) و روغن نباتی را هم به تن خود بمالند.

در زیر تصاویری از سینه کرو در سال ۸۷ را مشاهده می نمایید.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آیین ها و سنن

نغمه های روستایی

موسیقی محلی نقشی پر رنگ در زندگی مردم خوسف، به خصوص قدیمی های روستا بازی می‌کرد؛ از جشن‌ها گرفته تا…